Lesene igrače so najboljša izbira za vašega otroka. Ugotovite, zakaj…

Ko za svojega otroka kupujete igrače, vas najbrž še najbolj pritegnejo najlepši in najdražji modeli, pri tem pa lesene igrače spregledate. Čas je, da jim posvetite več pozornosti.

Rokovanje s kakovostnim in trdnim lesenim izdelkom vzbuja čudovite občutke. Zdi se, da to še najbolje razumejo otroci, saj lesene igrače med njimi že stoletja niso izgubile svoje privlačnosti. Še vedno jih po vsem svetu radi vidijo po hišah, igriščih in šolah. Lesene igrače sedaj so ponovno postale priljubljene. Starši se pri izbiri igrač za svoje otroke s hrepenenjem spominjajo lastnega otroštva, potrošniki pa se tudi v širšem smislu vračajo k tradicionalnim igračam, da bi tako uravnotežili uporabo modernih igrač in naprav iz digitalne dobe.

Čeprav lesene igrače obravnavamo drugače od plastičnih igrač in naprav, ki jih ves čas videvamo v oglasih, je mogoče navesti številne razloge, zakaj pravzaprav predstavljajo boljšo izbiro.

Lesene igrače so prijaznejše za okolje

Lesene igrače so okolju bolj prijazne od plastičnih. Ker so lesene igrače narejene iz organske in obnovljive snovi, so tako tudi biorazgradljive in jih je mogoče reciklirati. Starši se prav tako raje odločajo za lesene igrače, saj se zavedajo, da so nekatere plastične igrače na trgu vprašljivega izvora in ne spadajo med igrala, ki so skladna z uredbo o varnosti igrač. Pri lesenih igračah pa ste lahko prepričani, da ne vsebujejo nikakršnih škodljivih snovi.

Lesene igrače se lahko podedujejo

Lesene igrače so bolj vzdržljive, tako rekoč neuničljive. Skoraj vsi starši so se že kdaj vprašali, zakaj ves čas kupuje nove igrače. Odgovor se skriva v dejstvu, da otroci zlahka uničujejo plastične igrače, s tem pa imajo dvojno izgubo – denar so namreč zapravili za predmet, ki kmalu postane neuporaben. Poleg tega pa otroci hitro prerastejo ali pa se naveličajo določenih igrač, zato se plastične igrače kaj kmalu znajdejo v smetnjaku in tako prispevajo k globalnemu problemu onesnaževanja s plastiko. Obrabljene lesene igrače se zlahka obnovijo s premazom na osnovi prilagojenih in otrokom neškodljivih rastlinskih olj, nato pa se lahko podarijo drugemu otroku ali pa zadržijo, v kolikor imate v načrtu še več lastnih otrok.

Lesene igrače so odličen pripomoček za učenje

Psiholog Lawrence Mestyanek je leta 1976 zaznal pomanjkanje poučnih igrač, ki bi lahko pomagale otrokom z učnimi težavami. Stanje si je prizadeval izboljšati z izdelavo nabora posebnih lesenih igrač v lastni garaži, in od takrat naprej se vse bolj zavedamo dejstva, da lesene igrače odlikujejo nekatere učne lastnosti. Med klasične primere lesenih igrač spadajo sestavljanke, kocke, pa tudi miniaturni gradbeni kompleti, ki lahko pomagajo otrokom z motoričnimi težavami in težavami pri računanju, branju in reševanju problemov. Igranje s predmeti, ki nimajo očitnega namena ali določene uporabe, spodbuja otroško domišljijo.

Lesene igrače spodbujajo družabnost

Ne glede na njihovo vabljivost in zabavnost, je igranje računalniških iger pogosto zelo samoten način preživljanja časa. Lesene igrače lahko spodbujajo druženje z drugimi otroci in tako širijo vrednote deljenja in skupinskega dela. Same po sebi ne proizvajajo zvoka in prav tako nimajo gumba za vklapljanje. Otroci lahko tako uporabljajo svoje lastne glasove pri igri in tako medsebojno sodelujejo. Nekatere sodobne igrače z elektronskimi in interaktivnimi funkcijami ne puščajo prav veliko prostora za igro, saj vse opravijo namesto otroka samega. Enostavnost lesa pa po drugi strani dopušča otrokom, da zgradijo svoje lastne domišljijske svetove, in tako prispevajo k razvoju prostorskega in družbenega zavedanja.

Avtor: GREEN.HR