Izdelajte okolju prijazen kompostnik iz starega lesa

Vedno več ljudi se zaveda pomena recikliranja in trajnostnega načina življenja, del katerega je tudi kompostiranje. Sledite navodilom za izdelavo kompostnika iz starega lesa in tako tudi vi prispevajte k ohranjanju okolja.

Za izdelavo kompostnika iz starega lesa potrebujete:

  • stare lesene deske oz. odpadni les,
  • papir in svinčnik,
  • brusni papir in brusilnik,
  • krpo za čiščenje umazanije,
  • vijake, vrtalnik in izvijač,
  • merilni trak,
  • žago,
  • valjček in čopič,
  • premaze za les Belinka.

Postopek izdelave kompostnika iz starega lesa

Preden se lotite dela, je pomembno, da poskrbite za svojo varnost in uporabite ustrezno zaščitno opremo. Ne pozabite na zaščitne rokavice, očala in masko.

Najprej določite dimenzijo kompostnika, ki ni odvisna le od razpoložljivega prostora, temveč tudi od količine bioloških odpadkov, ki jih želite kompostirati.

Zatem preverite ali so stare lesene deske ali drug odpaden les še primerne za ponovno uporabo. Les mora biti trden, suh, brez morebitnih lesnih škodljivcev in ne sme razpadati. Nato odstranite morebitne žeblje, vijake ali druge kovinske dele. Če je potrebno, z brusnim papirjem očistite leseno površino, prašne delce pa odstranite s krpo za čiščenje umazanije.

Ko je les pripravljen, se lotite žaganja in prilagodite lesene deske na želene dimenzije kompostnika. Ta naj v višino ne meri več kot meter in pol, ker lahko posamezne plasti postanejo pretežke in vplivajo na zračnost in vlažnost komposta.

Nato iz desk sestavite pravokotno osnovno strukturo, na katero z vijaki in izvijačem pritrdite stranske stene. Pri izdelavi stranic bodite pozorni, da pustite med posameznimi linijami nekaj centimetrov prostora.

Ker bo kompostnik na prostem, ga morate ustrezno zaščititi. Uporabite premaz, ki bo ščitil les pred vlago, UV-žarki in obrabo. Najprej s čopičem nanesite brezbarven tekoči impregnacijski premaz Belles, ki les preventivno ščiti pred modrenjem, insekti in glivami, vsebuje najsodobnejše biocide ter izboljša oprijem končnih premazov. Čas sušenja je odvisen od vrste, temperature in vlažnosti lesa ter količine Bellesa, ki ga je les vpil. Biocide uporabljajte varno. Pred uporabo vedno preberite oznako in informacije o proizvodu.

Po 24 urah površino obvezno premažite s končnim premazom – tankoslojno lazuro Belton, ki les ščiti pred vremenskimi vplivi in UV žarki, obenem pa ustvari zaporo, da biocidi ostanejo v lesu in ne pridejo v stik z okolico. Na voljo je v 20 standardnih barvnih tonih, kar vam omogoča, da si izberete odtenek po vaši želji. Z njim zaščitimo zunanje dele, kadar želimo, da bo po premazovanju struktura lesa vidna, končni videz površine pa rahlo matiran.

Čez eno leto premažite kompostnik z enim obnovitvenim slojem Beltona. Tako boste sanirali vse nastale mehanske ali vremenske poškodbe premaza ali poškodbe nastale zaradi delovanja lesa (razpoke) in mikrorazpoke na premazu. S tem boste bistveno podaljšali življenjsko dobo premaza in lesa. Nato preverjajte premaz vsako leto in popravite morebitne mehanske poškodbe, v primeru, da je premaz preveč propadel, pa ga lahko v celoti obnovite.

Izdelava lesenega kompostnika iz starega lesa je odličen način, kako ponovno uporabiti odpadne materiale in usvojiti bolj trajnostne navade. Ne pozabite, da je kompostiranje koristno za vrtno zemljo, saj zagotavlja hranila za rastline in spodbuja biološko raznolikost. Svojim rastlinam boste zagotovili bogato in zdravo okolje za rast, obenem pa boste prispevali k trajnostnemu ravnanju z odpadki.